susenky

akné

Akné? Nejde o estetický problém, ale zdravotní!

„Ty toho naděláš kvůli několika pupínkům!“ Tuhle větu slýchají náctiletí od svých rodičů a prarodičů, protože akné je často považované pouze za estetický problém. Rozhodně není, jedná se o chronické zánětlivé onemocnění pokožky, které může přinášet další zdravotní komplikace včetně nebezpečných zánětů a cyst, po kterých zůstávají nevzhledné jizvy. Trauma a menší sebevědomí způsobují i černé tečky a červené pupínky, a to nejen v době puberty, ale rovněž v dospělosti. Jak zlepšit stav pokožky, aby akné nemělo šanci? O pleť je třeba se řádně starat a nevystavovat ji nežádoucím vlivům.

Pravidelné čištění je základ

Co pleť nikdy neodpustí? Jednoduše řečeno nedokonalou péči. Čištění pleti je základním pravidlem při prevenci akné a jedinou možností, jak předejít vzniku pupínků. Provádí se dvakrát denně pomocí vhodných kosmetických prostředků, jako jsou micelární vody nebo mycí gely neobsahujících agresivní složky, které by mohly způsobit nadměrné vysušování ochranné vrstvy, což platí zejména pro různé přípravky s kyselinou salicylovou. Při čištění se póry zbaví přebytečného kožního mazu, prachu, nečistot a současně bakterií, které se běžně na pokožce vyskytují a stojí za vznikem zánětů.

Dostatečná hydratace

Dalším důležitým bodem při péči o pleť je hydratace. Na citlivou pokožku je třeba používat pouze osvědčené kosmetické přípravky, které neobsahují dráždivé látky. Suchá pokožka je vystavena bakteriím ve zvýšené míře a akné se vlivem těchto produktů může ještě zhoršit. Při dlouhodobých potížích je vhodné konzultovat výběr kosmetiky s dermatologem, ve velmi vážných případech je nutné zaléčit akné antibiotickými mastmi. Pleť potřebuje ošetřit zevně, ale také hydratovat zevnitř, aby se mohla správně regenerovat. Zapomenout se tedy nesmí na pravidelný přísun tekutin.

Zdravá a vyvážená strava

Neméně důležitý je každodenní jídelníček. Výživa hraje důležitou roli a v pleti se zrcadlí zkonzumované potraviny. Nebezpečné jsou především rafinované cukry a nasycené tuky, právě tyto složky v průmyslově zpracovávaných výrobcích, ve sladkostech nebo v jídlech rychlého občerstvení způsobují vznik zánětů. A nejen jich, jsou katastrofou rovněž pro další orgány v těle a pro celkové zdraví. Stravování musí stát na potravinách s nízkým až středním glykemickým indexem, základem by měly být obiloviny, které se radí doplnit o ovoce, zeleninu a zdravé tuky.

Pozor na prach i sluneční paprsky

Jaké jiné faktory mají vliv na vznik akné? Bezesporu kouření a pití alkoholu, které vedou ke ztrátě elasticity pokožky a předčasnému stárnutí. Velmi negativně působí smog a prašné ovzduší, kdy se jemné částice zadírají do kožních pórů. Mezi nežádoucí činnosti patří taktéž nadměrné slunění. Pokožku je třeba chránit před škodlivým UVA a UVB zářením vhodnými ochrannými krémy, hrozí nejen zhoršení akné a zjizvení pleti, ale i rakovina kůže. Kůže musí dostat též čas na regeneraci, nedostatečný spánkový režim totiž pokožku oslabuje, v důsledku toho je pak náchylnější k akné.