susenky

pánská kožená dolarovka

Dolarovka – pánská peněženková klasika

Pánské dolarovky postupně posouvají pánské peněženky na druhé místo. Pokud si vybereme dolarovku z kvalitního materiálu - pravé kůže, potěšíme jí nejednoho muže.

U mužů na celém světě patří peněženka-dolarovka mezi nejpopulárnější způsoby, jak u sebe nosit peníze. A to v řadě případů nejen bankovky, ale i mince. Je malá, designově jednoduchá, ale velmi praktická. Vejde se pohodlně do kapsy u kalhot, kde zabere minimum místa.

Podoba dolarovky se liší v detailech, ale základní tvar je u všech dolarovek, jinak také někdy označovaných jako dolarky, obdobný. Jedná se o malou peněženku, která má ve složené podobě tvar čtverce, nebo obdélníku. Rozložená má podobu kožené knihy, která má uprostřed kovovou sponu na bankovky. Ty se uchycují pod sponu zasunutím a celý svazek papírových peněz, nebo jednotlivou bankovku pak lze z dolarovky velmi jednoduše vyjmout. A také je lze snadno přepočítat. Peníze pod sponou připomínají svazek přidržovaný pod prstem, což je nejčastější uchopení svazku bankovek, které potřebujeme spočítat. Snad právě to bylo inspirací pro vytvoření této peněženky. Některé tenčí modely mají proti sponě na vnější straně dolarovky kovovou hranu.

V postranních kožených částech dolarovky jsou přihrádky na kreditní karty, vizitky, nebo řidičský či občanský průkaz. Od spony nalevo i napravo jsou větší přihrádky na zasunutí větších věcí, jako jsou třeba účtenky apod. Kapsa na mince je obvykle uzavíraná na patent, zip nebo suchý zip a je většinou umístěna z vnější části peněženky. Ale přihrádku na mince nemají zdaleka všechny dolarovky, protože dost mužů preferuje nošení drobných mincí jen tak v kapse kalhot nebo saka. Existují ale i minimalistické modely dolarovek, které mají jen jednu přihrádku na mince a jednu se sponou na bankovky a nic jiného. Nebo jsou naopak vyráběny komplikovanější dolarovky, které se rozkládají jako dětské leporelo a pojmou toho mnohem víc.

Rozměry dolarovek jsou nejčastěji 10 až 12 × 8 až 9 × 1 až 3 centimetrů. Nejčastějším materiálem je přírodní kůže, ale k dostání jsou i modely z kůže umělé. Ty jsou vzhledově téměř k nerozeznání, ale musíte počítat s tím, že umělá kůže se časem opotřebuje. Peněženku tahá každý muž z kapsy mnohokrát denně a materiál je tak poměrně dost namáhán.

Proto je nejlepší vybrat si některý z modelů z pravé kůže. Při troše péče vydrží svému majiteli velmi dlouho. Kožené dolarovky jsou nadčasovou klasikou a jejich majitelé jsou tak v otázkách designu spíše konzervativní. Z hlediska barevnosti proto převládají u kožených dolarovek klasické odstíny používané pro výrobky z kůže, tedy peněženky v barvě černé a v různých odstínech hnědé. Ale můžete objevit i tmavě modré nebo červené dolarovky. Zdobení je minimální, nejčastěji ražbou loga či nějakého obrázku přímo do kůže, případně tenkou linkou v kontrastní barvě na boku dolarovky. Velmi často jsou ale modely zcela bez jakýchkoliv zdobných prvků. O dolarovkách platí snad nejvíc ze všech pánských peněženek, že v jednoduchosti je krása. A v tomto případě i funkčnost. Dolarovky vyrábějí jak známé módní značky, tak malé společnosti. Jsou oblíbené a zřejmě nikdy nevyjdou z módy.