susenky

nemovitost

Nemovitost za pár korun v dražbě s předhypotečním úvěrem

Pokud pravidelně procházíte inzeráty nemovitostí ke koupi, občas na vás pravděpodobně vykoukne na první pohled zajímavá nabídka nemovitosti v dražbě. Může to být dobrá alternativa, ale je potřeba být dvojnásob opatrný a ostražitý. Podívejte se, jak dražby nemovitostí probíhají, na co si dát pozor a jak takový dům, pozemek nebo jinou nemovitost co nejlépe financovat.

Veřejné dražby nemovitostí

Jde o legitimní způsob, jak dnes pořídit nemovitost. Je pravda, že vyvolávací ceny začínají na pouhých několika desítkách procent odhadních cen. Pokud se tedy zadaří, můžete nemovitost pořídit velmi levně. Nebo taky draze – záleží, kolik zájemců se do dražby přihlásí a na jakou částku se nakonec dostanete.

Asi vás nepřekvapí, že drtivá většina dražeb probíhá elektronicky. Vstoupit do nich tak může v podstatě kdokoli – od laiků po drobné i větší investory. Abyste uspěli a nemovitost koupili pokud možno výhodně, je proto potřeba znát základní principy.

Jak probíhá dražba nemovitosti

Jednoduše se dá říct, že dražba je veřejné jednání, které má za cíl prodat danou nemovitost za co nejvyšší možnou cenu. Nejčastěji jde o dům, pozemek, nebytový prostor nebo třeba garáž.

A jak dražba probíhá?

  1. Navrhovatel podá návrh na dražbu. Může to být buď samotný vlastník, nebo například insolvenční správce nebo dražební věřitel.
  2. Kupující, kteří mají zájem se do dražby přihlásit, musí kontaktovat dražební společnost a splnit podmínky pro účast. Jedná se zpravidla o složení takzvané dražební jistoty – to bývá 10–30 % ceny nemovitosti. Nebojte, pokud nevyhrajete, tato částka se vám vrátí.
  3. Při offline dražbě se dostavíte na místo konání. Tam dostanete číslo a budete jednoduše zvedat ruku, kdykoli budete chtít přihodit.
  4. Při online dražbě přihazujete podle pravidel daného prostředí. Je přitom stanovený časový limit – když máte při jeho uplynutí podanou nejvyšší nabídku, vítězí
  5. Domluvíte se s organizátorem dražby na způsobu financování. Dozvíte se, dokdy a kam poslat danou částku.
  6. Po zaplacení se nemovitost oficiálně přepíše na vás jako nového vlastníka. To si ověříte na katastru nemovitostí.

Na co si dát pozor při koupi nemovitosti v exekuční dražbě

  • Než se do dražby nemovitosti pustíte, ověřte si základní údaje o nemovitosti. Nespoléhejte na to, že všechny informace jsou automaticky pravdivé a úplné.
  • Ověřte si, že kupujete celou nemovitost a ne jen podíl některého ze spoluvlastníků.
  • Projděte si důkladně i dražební vyhlášku. Najdete v ní informace, jako je místo, čas a forma konání dražby, popis nemovitosti, výše dražební jistoty a lhůta pro její zaplacení, minimální příhoz nebo způsob registrace.
  • Pokud nemáte moc velké zkušenosti, může se stát, že nemovitost zbytečně přeplatíte. Nenechte se proto strhnout okamžikem a stanovte si dopředu promyšlený limit.

Dražba nemovitosti a hypotéka? Ano, jde to!

Pokud o koupi nemovitosti v dražbě přemýšlíte, určitě vás potěší, že si na ni můžete půjčit peníze od banky. Počítejte ale s tím, že pravidla jsou trochu jiná, než u klasického úvěru na bydlení.

Když banka vaši žádost schválí, dostanete takzvaný edhypoteční úvěr. Až po koupi nemovitosti a jejím přepisu v katastru nemovitostí přejdete na klasickou hypotéku. To bude ve chvíli, kdy si ji banka bude moct vzít do zástavy.

Co je to předhypoteční úvěr

Jde vlastně o dočasně nezajištěný úvěr na bydlení. To znamená, že banka vám půjčí peníze, aniž by nemovitost zároveň dostala do zástavy. Má tato pravidla:

  • Během předhypotečního úvěru platíte jen úroky z půjčené částky a jistina se vám tak nesnižuje.
  • Úrokové sazby jsou mnohem vyšší než u klasické hypoté To kompenzuje riziko nezajištěného úvěru.
  • O předhypoteční úvěr můžou žádat až čtyři lidé – jeden z nich se musí stát následným majitelem nemovitosti.
  • Předhypoteční úvěr můžete čerpat maximálně 12 měsíců. Pak přejdete na standardní hypotéku s úrokovou sazbou zafixovanou v průměru na 5 let.

Zdroj foto: Pla2na / Shutterstock.com