susenky

kettlebell

Už jste zkoušeli kettlebell?

Už jste slyšeli o kettlebellu? Vypadá jako litinová koule s rukojetí, tvarem připomíná činku, ale oproti činkám má řadu výhod.

Co je kettlebell

Jedná se o univerzální cvičební pomůcku, která připomíná činku. Stejně jako u činek se dá sehnat kettlebell o nižší hmotnosti pro začátečníky a těžší pro pokročilé. Oproti činkám není váha kettlebellu rozložena rovnoměrně, je tedy těžší ho ovládat.

Používání této cvičební pomůcky zlepšuje sílu, rovnováhu, flexibilitu a koordinaci. Zbavuje celkové svalové ztuhlosti a bolesti kloubů. Zároveň pomůže zbavit se tuku a vytvarovat postavu.

Vše ale záleží na správné technice. Procvičí celé tělo, jelikož kombinuje silový trénink s vysoce intenzivním kardio tréninkem. Vzhledem k efektivitě tohoto cvičení se zkrátí celková doba tréninku a ušetří i váš čas.

Další výhodou je, že lze cvičit kdekoliv. Kvůli kettlebellu nemusíte chodit do posilovny. Lze doporučit pro časově vytížené sportovce, kteří chtějí zefektivnit svůj trénink a s opatrností i pro začátečníky, kterým za předpokladu správné techniky dokáže dát to, co hledají.

Cvičení s kettlebellem

Kettlebell můžete buď přidat do svého stávajícího tréninku, nebo začít cvičit cíleně s kettlebellem. Můžete ho použít jako komplexní pomůcku. Dá se procvičovat střed těla, lze cvičit paže, podobně jako s činkami, v tomto případě je ale opravdu potřeba pohlídat si techniku.

Mrtvý tah

Tzv. mrtvý tah s kettlebellem ( deadlift), který patří mezi nejdůležitější cviky silového a kondičního tréninku. U něj velmi záleží na správném zvedání zátěže ze země a zároveň posiluje hýždě, záda i hamstringy.

Dřepy

Klasické dřepy zařazuje do tréninku mnoho z nás. Chcete-li je ještě více zefektivnit, použijte kettlebell. Nejen, že více zatížíte svaly, ale pokud ho držíte blízko hrudníku, pomůže správnému držení těla.

 

Výpady

Intenzivně procvičí nohy a hýždě. Kettlebelly je nutné při výpadech pevně držet, aby se nehoupaly. Jinak velmi namáháte a zatěžujete záda.

Sedy – lehy

I do tohoto klasického cvičení se snadno kettlebelly zapojí. Uchopíte je u hrudníku a když jste v sedu, vzpažíte ruce nad hlavou. Tento cvik zároveň s břišními svaly posílí i ramena a paže.

Swingy – švihy

Tento cvik zapojuje nohy, hýždě a spodní část zad. Je vhodné začít s lehčím kettlebellem. Postavíte se nohama na šířku ramen, uchopíte horní část rukojeti, mírně pokrčíte kolena a předkloníte se. Poté se zvedáte zpět. Je potřeba používat boky, ne paže.

Najdete jistě ještě mnoho cviků, do kterých lze kettlebell zařadit. Jako u každého cvičení, i cvičení s kettlebellem vyžaduje důkladné protažení a rozcvičení. Zvlášť pokud jste začátečníci, je potřeba začít cvičit alespoň s pomocí videí a nepřepálit začátek, začít s nižší váhou a postupně si přidávat.