susenky

ventilátor

Vybrat ventilátor není věda. Poradíme vám, jak na ně

Sháníte ventilátor? Je důležité se rozhodnout, na jaké ploše bude pracovat. Na trhu je hned několik typů. Abyste si vybrali ten správný, čtěte dál.

Ventilátory se dělí převážně na dva typy - radiální a axiální. Co který znamená?

Co je radiální ventilátor?

Prostředek radiálního ventilátoru tvoří oběžné kolo, kolem kterého je ve spirále připevněna sada lopatek. Během pohybu oběžného kola se nasátý vzduch přesouvá kolmo od hřídele z otvoru ve skříni ventilátoru.

Použití radiálních ventilátorů

Radiální ventilátory najdou uplatnění u komplikovaných lomených a dlouhých potrubí, kde je nutný vyšší tlak vzduchu a kde vzduch musí urazit větší vzdálenost, tj. dlouhé vzduchovody. To splňují panelové domy, kde se odvětrává koupelna a toaleta centrální šachtou.

Průmyslové radiální ventilátory najdeme v malých průmyslových halách, skladech a restauracích.

Co je axiální ventilátor?

Axiální znamená po směru vlastní osy. Lopatky ventilátoru, které nasávají a pouštějí vzduch se točí kolem své osy.

Axiální ventilátory a jejich použití

Velmi často se používají v bytech, domech nebo komerčních prostorech. Do malých místností se hodí malé axiální ventilátory.

Chybu neuděláte s okenním ventilátorem E-vent Duolux. Uplatnění najde na místech, kde není možné zabudovat klasický ventilátor. Tento ventilátor se dá vpravit do oken, skleněných příček a tenkých stěn. Dokáže odvětrat toalety, koupelny, kuchyně a sklepy a díky dostatečnému výkonu i menší obchod.

Průmyslové axiální ventilátory lze zabudovat v menších průmyslových prostorech k ochlazení systémů.

Axiální ventilátory se nejvíce hodí do míst s rovným potrubím o maximální délce 3 metry, nebo na zeď či do stropu. Axiální ventilátory vytváří vysoký průtok vzduchu i pod nízkým tlakem.

Teplovzdušné ventilátory

Malý teplovzdušný ventilátor najde uplatnění tam, kde se nedá namontovat topení. Přenosné ventilátory jednoduše zapojíte do elektřiny a za pár minut se těšíte z tepla. Ideální varianta do stanu, karavanu nebo koupelny. Existují však další varianty, např. ventilátor na kamna nebo závěsný ventilátor.

Teplovzdušný ventilátor na zeď

Ventilátor můžete umístit za háčky na zeď, což šetří místo i nervy. Omezíte tím možnost shození na zem, odkopnutí nebo pocákání vodou. Vynikající volba do garáže, na půdu nebo do sklepa. Horkovzdušný ventilátor vám dovolí nerušeně pracovat i v zimě.

Teplovzdušný ventilátor ke krbu

Krbový ventilátor zvládne vést teplo od ohně do ostatních místností skrz strop a je díky tomu opravdu ekonomický. Ventilátor obsahuje termostat, který reguluje teplotu. Při nákupu se poohlédněte po filtrech a regulátoru otáček.