susenky

karanténa

Jak si udržet kondičku doma během karantény

V současné chvíli se nad našimi hlavami vznáší koronavirová hrozba, která výrazně ovlivňuje každodenní všední život každého z nás. Díky různým opatřením nyní trávíme doma více času než kdykoliv jindy.

To si samozřejmě vybírá svou daň. Lidé nejsou zvyklí být nikterak omezováni ve volném pohybu, což se pochopitelně projevuje na jejich náladě a mnohdy bláznivých myšlenkách, jak se během domácí karantény zabavit.

Můžete tak narazit na internetu na videa lidí, kteří drolí kousky pečiva před holuby na obrazovce nebo si cinkají skleničkou vína s odrazem v zrcadle. Nikdo z nás nebyl připraven na stávající situaci a nezbývá tudíž než se naučit žít co možno nejnormálnějším způsobem i v těchto složitých podmínkách.

Vedle toho, že jsou nyní zavřeny hospody, kina, divadla a ostatně veškerá oblíbená místa, kde jsme zvyklí trávit svůj volný čas, problémem, který rovněž řeší řada lidí, je to, že jsou uzavřeny i fitness centra a posilovny.

 

Nedostatek pohybu přispívá k celkové pochmurné náladě, problémům se spánkem a zhoršení fyzické kondice. Ať už patříte mezi pravidelně sportovně aktivní jedince nebo ne, právě nyní je o to důležitější vynaložit přebytečnou energii.

Dále se tedy podíváme na to, jaké máme možnosti cvičit doma a udržovat se tak v kondici i během pandemie. Pakliže je cvičení jednou z těch věcí, které byste rád dělali, ale do teď jste je odkládali, protože na ně nebyl čas, nyní to můžete napravit.

Cvičení doma

Cvičení doma nabízí nepřeberné množství možností, jak to učinit. V řadě případů k tomu nic moc nepotřebujete a můžete sportovat třeba v obýváku nebo ložnici. K takovému jednoduchému cvičení se hodí třeba i balanční podložky.

Cvičení na nich je prospěšné pro posilování kloubů a hlubokých svalů. Také pomáhají s předcházením problémů se zády a zlepšují motoriku a rovnováhu. Je to velice zábavné cvičení, jenž také v podstatě simuluje oblíbené outdoorové aktivity jako je ježdění na skateboardu či snowboardu, které je nám pro teď v podstatě odepřeno.

 

Cvičit samozřejmě můžete s vlastní vahou. I jednoduché protažení je velice důležité, protože hodně času nyní trávíme na pohovce nebo na posteli, čímž namáháme hlavně záda a krční páteř. Ale pokud chcete zhubnout nebo naopak posilovat, bude potřeba si zakoupit základní náčiní, jenž vám pomůže udržet se fit.

Běhání

Jedním z tradičně nejoblíbenějších způsobů, jak se udržovat v kondici, je běhání. Momentálně se však nedoporučuje provozovat tuto sportovní aktivitu venku, nicméně řešením mohou být běžecké pásy. Klidně u nich můžete sledovat zprávy nebo své oblíbené seriály. Před nákupem se vyplatí seznámit se s radami – jak vybrat běžecký pás.

Posilování

Pakliže preferujete spíše silový trénink, můžete vyzkoušet nakládací činky. Klidně můžete zažít s lehčím závažím a postupně si přidávat. Když vydržíte, jistě budete na konci karantény překvapeni, jakou hmotnost dokážete uzvednout. Při posilování se stejně tak uplatní také posilovací lavice, který vám nabízí další varianty vašeho cvičení.

 

Jestliže nemáte se cvičením žádné zkušenosti, nezoufejte, na internetu se dá najít řada různých návodů, a to včetně videí, které vám v těžkých počátcích pomohou. Stejně tak jako fakt, že solidarita v této době se nevyhnula ani cvičení a řada trenérů a sportovních instruktorů nabízí nyní své „know how“ třeba i zdarma.

Pakliže cvičíte na pravidelnější bázi, můžete se rovněž nechat inspirovat. V každém případě nezapomínejte, že vedle zdravého těla je v tomto období důležité si uchovat i zdravý rozum.