susenky

monitor

Jak na výběr herního monitoru

Monitor představuje pro hráče her nezbytnost. Co všechno by měl splnit a jak vybrat ten nejlepší produkt?

LCD monitor je základ

Dnes se již prakticky nesetkáte s jinou technologií než LCD. Nejčastěji užívaným typem panelu je pak v tomto segmentu již většinou IPS.

Starší TN monitory se objevují méně často. Vykazují totiž slabší parametry: méně věrné podání barev i horší pozorovací úhly. Ačkoli dříve pro řadu lidí byla důvodem pro jejich koupi pořizovací cena, v čase se IPS panely již staly standardem přijatelným i z tohoto hlediska. 

Matný nebo lesklý LCD monitor na hry?

U herního LCD monitoru se často můžete setkat s lesklou povrchovou úpravou. Opět je to primárně z důvodu více reálné reprodukce barev.

Mat se často objevuje u kancelářských monitorů, kde je nutné neunavovat oči odlesky ani při několikahodinové práci. Barevné podání je v porovnání s lesklými monitory méně líbivé na pohled, ale dostačující například pro práci s dokumenty.

Úhlopříčka a rozlišení

Úhlopříčka neboli velikost monitoru představuje velmi podstatný parametr. Pokud požadujete monitor na hraní, naprostým minimem by pro vás mělo být 22 palců.

S úhlopříčkou pak souvisí i rozlišení. Dnes běžně používané rozlišení 1 920 × 1 080 px neboli Full HD je vhodné do úhlopříčky 27 palců.

Zároveň vezměte v potaz, že monitor rozhodně není samostatnou kapitolou. Pokud si vyberete velký monitor s vysokým rozlišením, vliv to bude mít i na požadovaný výkon. 

 

Odezva

Odezva je pro hráče taktéž velmi důležitá. Musí být nízká, nejlépe do 4 ms. Prakticky to poznáte tak, že dostatečně kvalitní obraz bude zachován i v rychlých akčních scénách.

Obnovovací frekvence

U monitorů se obnovovací frekvence udává v Hz. Udává schopnost monitoru vykreslit daný počet bodů za jednu sekundu.

Platí proto, že čím vyšší frekvence bude, tím lépe. Hráči by se neměli zříkat ani zařízení s frekvencí nejméně 200 Hz, ale využití pro vás bude mít i 244 Hz. Vyplatí se vám i přesto, že takový monitor bude dražší.

Pro hráče má vysoká obnovovací frekvence opět smysl hlavně v akčních scénách, kde je obraz kvalitnější. Proto vám bude i příjemnější na pohled.

 

Pořizovací cena

Kolik do monitoru investovat je pro mnohé klíčová otázka. Cena těch „nejnadupanějších“ modelů atakuje i částku 20 000 Kč.

Na této položce byste přitom neměli výrazně šetřit. Pokud máte omezený rozpočet, řešením mohou být použité LCD monitory. Jejich cena je oproti novým zařízením nižší o zhruba 70 %.

Jedná se o výrobky pocházející z předváděcích akcí, leasingů či vrácené v zákonné lhůtě. Nějakou dobu proto již používané byly, jsou ale v dobrém technickém stavu.

Což je zaručeno i jejich otestováním, jímž musejí projít předtím, než se dále prodají. Repasované LCD monitory navíc chrání záruční lhůta v délce 12 měsíců.