susenky

skútr

I když jezdíte jen na krátké trasy, nezapomeňte si vzít tu správnou helmu na skútr

Podle zákona je při jízdě na motocyklu či mopedu povinné nosit helmu. Proto, abychom si chránili své zdraví i při jízdě na skútru, musíme mít přilbu na hlavě. Vybrat tu správnou ale nemusí být úplná hračka.

Přilby na skútr jsou rozděleny do 3 základních kategorií

Při jízdě na skútru si můžete vybrat hned ze tří základních variant helem. A sice z otevřené přilby, z moto přilby nebo z výklopné helmy. Každá z nich má své výhody i nevýhody, které vám nyní představíme. Všechny z uvedených variant jsou ale povolené. A tak výběr závisí pouze na vás.

Při jízdě na skútru vám postačí otevřená přilba

Jízda na skútru je považována za poměrně pomalou a bezpečnou jízdu s minimálním množstvím případného nebezpečí. Proto postačí nosit pouze helmu otevřenou. Její váha se pohybuje okolo jednoho a půl kilogramu. Na hlavě tak není příliš těžká a poměrně dobře sedí.

Bezpečí s touto helmou ale není 100 % zajištěno. A to proto, že chybí ochrana brady.  Pořídit ji lze s krytem na oči nebo bez něj. Existuje varianta již zabudovaného krytu, který se vysouvá do boku. Variantou je pak také vyklápěcí plexisklo, které může končit u nosu, či být protáhlé až k bradě.

Modulární přilba na skútr je pohodlná, navíc chrání také bradu řidiče

O něco více bezpečnou by měla být helma výklopná. Tedy helma, která spojuje komfort, ale také 100 % ochranu celé hlavy včetně ochrany brady a čelistí. Modulární helma, jak je jinak také často označována, je vždy doplněna ochranným plexisklem, které chrání proti nepřízni počasí, větru či kamínkům. Jedná se také o poměrně pohodlnou variantu helmy, jejíž váha se pohybuje okolo dvou kilogramů.

Klasickou integrální helmu můžete přenechat motorkářům

Vybrat si samozřejmě můžete také klasickou helmu na motorku. Integrální helma je tvořena skořepinou s výklopným štítem. Bezpečně ochraňuje celou vaši hlavu i s čelistí a bradou. Nošení je díky ventilaci a polstrování poměrně pohodlné.

Tato helma je však podle odborníků doporučována spíše pro jezdce na silničních motorkách, kteří jsou při své jízdě blíže nebezpečným zraněním.

Kromě typu helmy je vhodné zohlednit také její materiál

Za ty nejméně vhodné k jízdě na skútru patří karbonové helmy. Ty jsou totiž natolik kvalitní, že jsou spíše využívány pro jízdu na motorkách. Nejčastějším materiálem k výrobě helmy na skútr je kombinace polyamidu a polykarbonátu. Jedná se o takzvané termoplastové helmy. Vzhledem ke snadné sériové výrobě patří také mezi ty finančně méně náročné.

Variantou na zlaté střední cestě jsou i kompozitové helmy. Skořepina je u těchto helem laminátová, obsahuje ale vlákna dalších látek. Tyto helmy na skútr jsou velmi odolné, zároveň si ale zachovávají lehkost, která je při častém nošení pro hlavu velmi příjemná.