susenky

projekt Eden

Budova Jana Kaplického se stala jedním ze skvostů 21. století

V žebříčku 21 nejvýznamnějších pamětihodností Velké Británie se umístila budova Selfridges navržená českým architektem Janem Kaplickým. Obchodní dům v anglickém Birminghamu je dílem firmy Future Systems, kterou Kaplický založil po své emigraci do Spojeného království, a kterou vedl až do svého náhlého skonu v roce 2009.

Seznam 21 nejvýznamnějších britských památek byl sestaven samotnými Brity, kteří mohli během tří měsíce trvajícího projektu nominovat a hlasovat pro jakoukoli pamětihodnost, jež by podle jejich názoru měla definovat Británii 21. století. Celkem se do projektu zapojilo přes 2000 hlasujících a bylo navrženo na 150 památek.

Projekt Eden v britském Cornwallu

Na přední příčce se umístil projekt Eden v britském Cornwallu. Moderní stavba sestávající z velkých kopulí vznikla před 15 lety na místě bývalého jílového dolu a je domovem nespočtu rostlin z celého světa. Největší část komplexu, přes 1,5 hektaru, je věnována tropickým rostlinám. Najdete zde mimo jiné plodící banánovníky a kávovníky. Dalšími částmi jsou pak středomořská fauna, venkovní zeleninová zahrada nebo rozlehlé květinové záhony doplněné o sochy z přírodních materiálů.

Anděl severu

Na druhém místě najdeme jedinečnou sochu Sira Antonyho Gormleye, Anděl severu. Moderní kousek z dílny významného britského sochaře byl vztyčen roku 1998 nedaleko města Gateshead, jako symbol průmyslové historie regionu a jeho rychlého rozvoje na přelomu 21. století. Ocelový anděl bez tváře se tyčí do výšky 20 metrů a rozpětí jeho křídel je úctyhodných 54 metrů. Stabilitu 224 tun vážícího kolosu pak zajišťují 20 metrů hluboké betonové základy, ke kterým je socha připevněna 50 masivními šrouby o délce jednoho metru.

Katedrála svatého Michaela

Třetí místo zaujala katedrála v Coventry, známá jako katedrála svatého Michaela. Původní stavba pocházející z přelomu 14. a 15. století byla významně poničena během náletů za Druhé světové války. Současná katedrála byla v 50. letech vystavěna vedle trosek té původní, které byly zachovány jako připomínka válečných útrap. Novou budovu katedrály navrhl po skončení války architekt Basil Spence.

Birminghamské nákupní centrum od architekta Jana Kaplického

Zajímavostí je, že se mezi 21 nejvýznamnějších památek probojovalo také dílo  českého architekta Jana Kaplického, Selfridges. Budova birminghamského nákupního centra byla dokončena v roce 2003 a již o rok později získala několik prestižních ocenění na poli architektonického designu a technologií. Selfridges zaujme neotřelým exteriérem, který tvoří fasáda z hliníkových disků na tmavomodrém pozadí. Zajímavě a moderně řešený je taky interiér tohoto nákupního centra.