susenky

barvy

Žáruvzdorné barvy na kov ochrání topení, kamna, grily i výfuky

Kovové povrchy, které jsou vystavovány vysokým teplotám, není možné opatřit standardními barvami na kov. Pro tyto případy jsou určeny tepelně odolné barvy na kov. Jak je vybrat a jaké výhody nabízejí?

Přemýšlíte nad tím, čím natřít roury od kamen nebo kouřovod, jakou barvu použít na topení, na gril nebo na výfuk? V rámci barev na kov existuje speciální skupina nátěrů. Jedná se o žáruvzdorné barvy, které mají schopnost odolat i působení vysokých teplot.

Výběr žáruvzdorné barvy

U prodejce barev a laků Lakmarket najdete hned několik typů žáruvzdorných barev - žáruvzdorné barvy na kamna, grily, výfuky, radiátory ad. Úplným základem je vybrat si, zda chcete žáruvzdornou barvu ve spreji nebo tepelně odolnou barvu v plechovce, která se nanáší klasicky štětcem.

Další faktor hrající roli při výběru barev na kov, který se zahřívá, je, jak vysokým teplotám bude muset barva odolat. Pro nátěry radiátorů nebo teplovodního potrubí vám stačí nižší tepelná odolnost. V případě nátěrů kamen, grilů, výfuků, spalinových rour apod. už budete muset sáhnout po tepelně odolných barvách s vyšší odolností.

Výhody použití žáruvzdorných barev na kov
  • Vysoká odolnost proti působení teplotních extrémů.
  • Ochrana materiálu nacházejícího se pod nátěrem.
  • Vysoká přilnavost nátěru, minimální tvorba prasklin a loupání nátěru.
  • Dodání atraktivního vzhledu povrchům.
  • V případě tepelně odolných barev na rezavý kov ochrana proti korozi.

Tipy na žáruvzdorné barvy na kov

Na topení, které nevydává příliš tepla, je vhodná bílá polomatná barva na topení ve spreji WILCKENS Heizkoerper Lackspray s menší tepelnou odolností do 80 °C. Hodí se také na lakování a opravné nátěry horkovodních potrubí nebo nádrží na teplou vodu.

Na topení je vhodná také samozákladující bílá barva na topení WILCKENS 2v1 Heizkoerperlack seidenmatt, která odolává vlivu až 120 °C a dá se použít jako základní a vrchní nátěr v jednom.

Například antikorozní tepelně odolný základní nátěr Rust-Oleum Heat-Resistant Primer je schopen odolávat dlouhodobému tepelnému zatížení až do 450 °C a hodí se pro nátěry předních částí kotlů, spaloven, komínů, pecí, šachet a dalších povrchů vystavených vysokým teplotám a podmínkám způsobujícím korozi.

Oproti tomu tepelně odolná barva Rust-Oleum Heat Resistant 750 °C, je schopna odolat vyšším teplotám, a to až do 750 °C. Tato samozákladující žáruvzdorná barva je vhodná na kamna, grily, krby, motory a výfuky. Výhodou je, že tento žáruvzdorný nátěr je k dispozici jak v plechovce, tak ve spreji.

Na lakování kovů s vysokou povrchovou teplotou se hodí také tepelně odolná barva ve spreji WILCKENS Hitzefest Spray. Tepelná odolnost barvy je 690-800 °C.

Kde všude můžete žáruvzdorné barvy využít

Kromě již zmiňovaných grilů, krbů, radiátorů, motorů, výfuků, kamen nebo spalinových cest mají žáruvzdorné nátěry řadu dalšího využití. Aplikovat je můžete na tepelně zatížené části obráběcích strojů, dvířka od kamen, transformátory, komíny, parní potrubí, brzdové třmeny automobilů, tlumiče nebo reflektory. V případě nátěrů vnitřních ploch vždy volte nezávadné barvy určené k vnitřnímu využití.

Mohlo by Vás zajímat: Staré kovové brány a ploty - rady a tipy jak obnovit jejich vzhled