susenky

Kamerové systémy

Kamerové systémy ve světle aktuálních trendů

Ty tam jsou doby, kdy kamerové zabezpečení „pouze“ monitorovalo určitý prostor. Moderní videodohled zůstává očima fyzické ostrahy, ale také je klíčovou součástí multifunkčního ekosystému, který komplexně řídí bezpečnostní procesy. Instalace kamerového systému by tedy neměla být izolovaná, ale naopak jít ruku v ruce s dalšími technologiemi. Aktuální trendy kladou důraz na prvky umělé inteligence, ochranu soukromí nebo kyberbezpečnost.

Funkce, bez kterých se bezpečnostní kamerový systém neobejde

Bezpečnostní kamerový systém se záznamem už není luxus, ale standard. Umožňuje v reálném čase dohlížet nad střeženým prostorem, ale i zpětně nabízí záběry, které mohou odhalit pachatele vloupání, příčiny úrazu na pracovišti, vzplanutí požáru nebo osvětlit ztracení předmětů. Stoupá kvalita záznamů v denním i nočním režimu tak, aby v případě krizové události byla skutečně možná průkazná identifikace pachatele nebo vozu.

Pokud zrovna poptáváte bezpečnostní kamerový systém, doporučujeme ověřit, zda daný model nabízí následující funkce:

 • rozpoznávání obličeje,
 • čtení SPZ,
 • detekce pohybu,
 • detekce podezřelého chování,
 • termovize,
 • záběry 360°,
 • rozpoznání skrytých zbraní,
 • možnost napojení a komunikace s dalšími bezpečnostními systémy (EZS, EPS, přístupové systémy atp.).

Více o funkcích se dočtete v tomto článku

Jak vidno, moderní vnitřní i venkovní kamerový systém dnes nejenže dohlíží na ochranu životů, zdraví a majetku, ale také citelně pomáhá s činností vrátnice či recepce. Tím roste efektivita a klesá náročnost na personální obsluhu.

5 trendů pro kamerové zabezpečení

Aktuální trendy provázející kamerové zabezpečení a jeho rozvoj kráčí ruku v ruce s moderními technologickými vychytávkami na straně jedné, a zvyšujícími se požadavky na bezpečnost na straně druhé. Vůdčí postavení zaujímá 5 směrů. Bez ohledu na to, zda se jedná o vnitřní či venkovní kamerový systém, analogové či IP kamerové systémy:

 1. šíření otevřených platforem,
 2. masivní užití analytických prostředků postavených na AI (umělé inteligenci),
 3. zero trust (model nulové důvěry v kyberbezpečení),
 4. ochrana dat a soukromí,
 5. rozvoj dodavatelských řetězců v sektoru nových technologií.

Montáž kamerových systémů by měla jít ruku v ruce s dalšími systémy

Bezpečnostní agentura TOP security, která na českém trhu působí již 30 let, potvrzuje, že kamerové systémy (CCTV) je pro efektivní zabezpečení objektu nanejvýš vhodné vybírat tak, aby je bylo možné propojit s dalšími systémy. Ať už jde o továrnu, kanceláře nebo obchodní dům, kamerové systémy, EZS systémy, přístupové systémy (ACS) či EPS by spolu měly v ideálním případě komunikovat a vhodně se doplňovat.