susenky

voda

Zadržujte si vodu na zalévání

Každý, kdo má zahradu a snaží se na ní něco vypěstovat, jistě potvrdí, že voda na zalévání patří při péči o zahradu k vůbec nejdražším položkám. I když je letošní zahradnická sezóna na vodu poměrně bohatá, všichni máme ještě v paměti uplynulé roky s extrémním suchem.

Na řadě míst České republiky patřil k prvním opatřením během suchého období, kdy výrazně klesá hladina podzemní vody, také zákaz používání vody z vodovodu na zalévání a napouštění bazénů.

Proto bychom se měli snažit nenechat uniknout do dešťové kanalizace zbytečně ani kapku dešťových srážek. Stále populárnější tak jsou retenční nádrže, v nichž se voda zadrží a může se následně využít, až bude potřeba. Ostatně, ani letošní deštivější rok zásoby spodní vody zcela obnovit na ideální hladinu nedokázal.

Nejjednodušším řešením, jak vodu na své zahradě naakumulovat, je pořízení plastové retenční nádrže na dešťovou vodu určenou pro zavlažování. Investice do ní může být nejen ekologickým, ale i ekonomickým krokem. Účty za vodu každoročně rostou a jejich snížení v následujících letech moc očekávat nelze. Investice do retenční nádrže a čerpadla je jednorázová a její pořízení se vám určitě vyplatí, ať už máte zahrádku jako dlaň, nebo menší domácí park.

Retenční nádrže se vyrábějí v různých velikostech. Ty nejmenší mají obsah jen tisíc litrů, největší jsou dvacetinásobně větší. Důležitý je materiál, z něhož je nádrž vyrobena. Nenaleťte na super levné nabídky, nízká cena je možná jen díky méně kvalitnímu materiálu. Oproti tomu plastové retenční nádrže jsou firmou Mravec plast vyráběny výhradně z nejkvalitnějšího primárního polypropylenu, tedy prvoplastu bez jakékoli příměsi recyklátu.

Čerpadla a filtrace musí být vybírána vždy s ohledem na velikost retenční nádrže i účel, k němuž bude dešťová voda využívána. Důležité je také vybrat správnou nádrž dle podloží. Ne každý typ nádrže se hodí do jakéhokoli terénu. Pokud si výběrem nejste jisti, poraďte se specialisty firmy Mravec plast.