susenky

nájemní bydlení

Nájemní versus vlastní bydlení

Zájem o nájemní bydlení roste a vlastní bydlení se stává stále hůře dostupným.

Většina Čechů by chtěla žít ve vlastním domě či bytě, ale kvůli stále se zvyšujícím cenám nemovitostí a zpřísňování podmínek pro získání hypotečního úvěru si to řada z nich nemůže dovolit. I přesto se Česká republika stále řadí mezi země EU s nejnižším podílem nájemního bydlení. Proč je u nás bydlení ve vlastním tak populární?

Ve vyspělých zemích EU je podíl nájemního bydlení až dvakrát vyšší než v České republice

Češi se neradi stěhují za prací a raději splácejí hypotéku než nájem. I proto bezmála 80 % z nich žije ve vlastním bytě nebo rodinném domě. Dalším častým důvodem je skutečnost, že si vlastní bydlení mohou upravit dle svých představ a po splacení hypotečního úvěru je nemovitost jejich. Nájemní bydlení tak většina z nich vnímá jako krátkodobé řešení, protože z jeho placení nezískají nic navíc. Stačí se ale podívat do sousedního Německa nebo Rakouska, kde ve vlastní nemovitosti bydlí o třetinu méně obyvatel než u nás, nejméně pak ve vlastním žijí Švýcaři.

Poroste v Čechách zájem o nájemní bydlení a budeme tak následovat současné trendy v okolních zemích EU? 

Vlastní bydlení si do budoucna bude moci dovolit méně Čechů. Na vině jsou stále se zvyšující ceny bytů a rodinných domů, a to nejen v největších českých metropolích, ale i růst úrokových sazeb a přísnější podmínky pro získání hypotéky. Dá se tedy očekávat, že zájem o nájemní bydlení poroste a tato forma bydlení nebude již vnímána jako selhání. Bydlet v pronajatém bytě má také své výhody – jako nájemník se nemusíte starat o žádné opravy bytu a peníze můžete investovat například do svých koníčků a zážitků. 

Ve kterých zemích EU žije nejvíce obyvatel ve vlastním bytě či domě a kde je naopak vyšší poměr nájemního bydlení?

Nejnižší poměr bydlení ve vlastní nemovitosti je především v západních zemích EU – nejméně ve vlastním bydlí Švýcaři (necelých 45 %), Němci (přibližně 52 %) nebo např. Rakušané (okolo 55 %). Opačná situace je pak v Rumunsku, kde vlastní bydlení upřednostňuje více než 95 % obyvatel nebo například Chorvatsko, kde ve vlastním bydlí přes 90 %. Česká republika patří v EU k zemím s nejnižším poměrem nájemního a vlastního bydlení – v pronájmu u nás bydlí pouze 22 procent obyvatel, naopak vlastí nemovitostí disponuje téměř 78 % občanů.

Chcete si koupit vlastní nemovitost nebo hledáte byt k pronájmu? V realitní kanceláři UnicaReal s.r.o. vám rádi poradíme s výběrem vhodného bydlení. Kontaktujte naše zkušené makléře.

Unicareal s.r.o.

Roubalova 455/4

Brno-střed-Stránice

602 00 

Tel: 541 211 876

Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

https://www.unicareal.cz/