susenky

jazyk

7 důvodů, proč jet na dovolenou do Chorvatska

Chorvatsko, tato malebná země na pomezí střední a jižní Evropy je nejoblíbenější prázdninovou destinací Čechů. Řada z nás nedá na Chorvatsko dopustit a jezdí dokonce stále na stejné místo. Proč to Čechy do Chorvatska pořád tak táhne? 

Stálost počasí

Česko je fajn, ale chybí nám moře. A moře mají v Chorvatsku. Je to sice daleko, ale my Češi jsme zvyklí pro zážitky něco obětovat a klidně se několik hodin tísnit v autě. A ten pocit, když si večer usednete do svého auta a ráno už se můžete koupat v Jaderském moři a krmit racky na pláži, je vážně skvělý. Vždyť na oblíbenou Istrii je to zhruba „jen“ 700 kilometrů.

Vinettouova příroda

Kdo by neznal filmy s čestným a chrabrým apačským náčelníkem Vinettouem a jeho věrným pokrevním bratrem Old Shatterhandem. Pro tyhle scenérie ale nemusíte jezdit do Ameriky, většina záběrů totiž nevznikala na Divokém západě, ale v malebné přírodě chorvatských národních parků Plitvická jezera, Krka a Paklenica.

Památky

Hradů a zámků máme v naší zemi požehnaně, takže se cítíme i v Chorvatsku jako ryba ve vodě. Řada památek je tu navíc mnohem starších než u nás, třeba palác ve Splitu nebo Pula s římským amfiteátrem. Ve starobylém Dubrovníku s přístavem zase najdete spoustu povědomých lokací, natáčel se tu třeba seriál Hra o trůny nebo poslední filmy Star Wars.


Lidové ceny

V odmítání eura na tom jsme s Chorvaty zajedno, tady se pořád platí kunami. Možná i proto jsou ceny celkem přijatelné. Samozřejmě si trochu provětráte peněženku, jako ostatně všude v zahraničí. Základní potraviny tu stojí o třetinu až polovinu více než u nás, ale to se jednou za rok dá zvládnout.

Pivo jako doma

Pokud se vám i těch pár dní dovolené bude stýskat po českém pivu, sehnat ho v Chorvatsku není žádný problém, a to dokonce ani čepované. Třeba to svijanské podávají v desítkách restaurací v Dalmácii, v Záhřebu a na Istrijském poloostrově, a pokud ne, tak si můžete soudek pivka často na místě objednat až do apartmánu.

 

Slovník netřeba

Slovanské jazyky se nezapřou. Pivo se řekne jednoduše „pivo“, nůž „nož“, espreso je pořád espreso a při placení řekneme „platim“. Ano, ještě potřebujeme ruce a nohy, ale s porozuměním v Chorvatsku to není zase takový problém jako třeba v Egyptě nebo v Turecku.

Platby

„Zatímco v Česku hradíme kartou své výdaje za jídlo a pití, palivo nebo zábavu zcela běžně, při cestách do zahraničí se trochu zdráháme. Přitom se s kartou dá bez obav platit i v zahraničí a míra ochrany a bezpečnosti je kvůli přísným podmínkám na té nejvyšší úrovni,“ uvedla Michaela Lhotková, výkonná ředitelka pro Platební řešení, spotřebitelské financování, otevřené bankopojištění a inovace z ČSOB.